Minerály

Koloidní minerály v JC Tonic a jejich důležitost.

 

Začátek konce získávání nezbytných minerálů z ovoce a zeleniny přišel uprostřed 19. století, když německý chemik baron Justus von Liebig analyzoval lidský a rostlinný popel a určil, že dusík, fosfor a draslík [NPK] jsou všechny prvky, které rostliny potřebují k životu. Tvrdil, že když rostliny budou krmeny synteticky, farmáři je mohou donutit růst k podpoře lidského zdraví. Von Liebig se tudíž stal praotcem syntetického hnojiva, obratem zplozeného superfosfátu, otce všech ošidných umělých hnojiv. Ačkoli NPK a superfosfát skutečně mohou vytvořit syntetické půdní prostředí, postačující k podnícení růstu rostlin, výsledné plody a zelenina mají vždy vážný nedostatek stopových prvků, některé dokonce neobsahují vůbec žádné. Baron von Liebig s hrůzou sledoval nedostatky způsobené jeho vynálezem a před smrtí odvolal svá tvrzení. Jenže to už bylo příliš pozdě.

 

 Minerály jsou anorganického původu, lidský organismus si je sám neumí vyrobit, a proto je musíme pravidelně do organismu doplňovat. Pro správnou mineralizaci organismu je důležitý nejen dostatečný obsah a poměr minerálů v nápojích, potravě a doplňcích stravy, ale také schopnost organismu potřebné minerály ze stravy přijmout. Na schopnosti "vychytávání" minerálů se podílí stav zažívacího traktu a látkové výměny, a potom pitný režim (voda je nejdůležitějším rozpouštědlem a nosičem minerálů a stopových prvků v těle) a forma přijímaných minerálů.

 

Nejsnáze vstřebávanou a využitelnou formou minerálů je koloidní forma nebo chelátová forma minerálů.
Nezapomeňte, že nedostatečný obsah daného minerálu v našem těle může být zapříčiněn nejen jeho nedostatečným příjmem a vstřebáváním, ale také jeho nadměrné vylučování.

JC Tonic® je zdrojem nezbytných minerálů, v přírodní formě  koloidních fyto-minerálů.

Minerály a jejich aktivita

Na trhu jsou k dostání tři druhy minerálů:

 minerály anorganické (elementární)

 minerály chelatované

 minerály koloidní

Anorganické minerály nejsou v podstatě nic jiného, než rozdrcená skála. Vstřebatelnost pro tělo je 5 % až 10 % a po 35 roce klesá na 3 % až 5 %.

Chelatované minerály byly vyvinuty v šedesátých letech. Chelatovaný minerál je prvek,na který je navázána aminokyselina nebo  enzym  Tím, že minerály jsou navázány na látku, jež je tělu vlastní, vzrostla vstřebatelnost až na 45 %.
Koloidní minerály jsou jednotlivé molekuly určité látky rozptýlené ve vodě. Nejedná se tedy o tablety, ale o tekutinu. Rozptýlené částice mají záporný elektrický náboj, zatímco střevní stěna má kladný náboj. To vše má za následek, že tyto minerály jsou vstřebatelné až z 98 %.

Koloidní  biogení  fytominerály

 Půdní mikroorganismy přeměňují anorganické částice do formy využitelné rostlinami. Ty je absorbují svým kořenovým systémem a pomocí fotosyntézy je mění v organickou koloidní formu. Rostlinami vyprodukované koloidní částice mají rozměry kolem 1 nm, což se rovná 1/600 velikosti červené krvinky.  Koloidní částice z rostlin tedy velmi snadno pronikají buněčnými membránami a pomáhají tak tělu udržet dokonalou bioelektrickou rovnováhu, což je nesmírně důležité pro udržení zdraví.  Mikroskopické koloidní komplexy jsou naším organismem dokonale využívány. Zvyšují např. vstřebatelnost řady živin i vitamínů a aktivují tvorbu enzymů. Koloidy také napomáhají regulovat činnost endokrinních žláz a hrají velmi důležitou roli i při syntéze RNA a DNA.

   A právě koloidní forma minerálů v JCTonic by si určitě zasloužila poněkud více pozornosti. V tomto výrobku najdeme  minerály, které jsou pro zdravé tělo nezbytné a prospěšné – tzv. biogenní prvky-organicky vázané minerální látky a stopové prvky - např. vápník. hořčík, železo, fosfor, draslík, sodík, síra, křemík, jód, selen, měď, cín, zinek a jiné vzácné stopové prvky. Tyto formy minerálů mají specifické reakce a vlastnosti, např. forma železa v JC Tonic  neníčí vitamín E v trávícím traktu, nebo záporný náboj těchto minerálů zvyšuje již zmíněný Zeta- potenciál a napomáhá tak pří odbourávání těžkých kovů z organizmu.

JC Tonic obsahuje biogení minerály v koloidní formě pocházející  z bylinných složek.

 http://www.uspesna-lecba.cz/priciny-nemoci-predcasne-starnuti-a-zpusoby-jak-obojimu-predchazet/

                                                Popis některách vybraných minerálů z JC Tonic

 

                                                                                              Glycerofosfát vápenatý - Calcium  glycerophosphate

Vápník (kalcium, Ca) je důležitou složkou těla, která významně ovlivňuje řadu dějů v organismu, např. svaly, nervy, enzymy, hormony a kosti. Je v těle hojně zastoupen, nejvíce ho je v kostech, v zubech a v nervech. Jeho nedostatek v krvi je nejčastěji způsoben špatnou funkci příštitných tělísek, nedostatku vitaminu D, nemoci ledvin, slinivky břišní, nedostatku hořčíku.Kalcium neboli vápník je základní součástí zubů a kostí, ale též prostředek nezbytný pro mnoho tělesných funkcí. Malé množství kalcia obíhá v krevní plazmě a pomáhá při přestupu živin buněčnými membránami. Kromě toho vápník hraje důležitou úlohu při tvorbě enzymů a hormonů, které regulují trávení a metabolismus. Dále je též nutný k zajištění normálního přenosu mezi nervovými buňkami, pro krevní srážlivost, hojení ran a činnost veškerých svalů.

Aby byl v krvi k dispozici dostatek tohoto důležitého prvku k zajištění životních funkcí, bere si jej při nedostatku tělo z kostí. Je-li z nich odebráno během určité doby příliš, kosti se začnou stávat porózní, kostní tkáň začne řídnout a stane se lomivou a tak vzniká osteoporóza. Celých 99 % vápníku v našem těle je v kostech a 1 % v krvi, tento podíl je stálý.

Denní příjem vápníku by měl být okolo 800 mg až 2 500 mg (to je pořád ještě bezpečná dávka).

Přisvojitelnost vápníku:

Vápník se nemůže vstřebávat bez dostatečného množství hořčíku. Pro zabudování vápníku do kostí tělo také potřebuje mít dostatek vitaminu D, který za normálních okolností vzniká v kůži i po nepřímém slunečním ozáření

                                                                                                 Železo - Glycerofosfát železnatý - Iron glycerophosphate

- je potřebný jako složka červeného krevního barviva (hemoglobinu),enzymů -  katalyzátor při tvorbě energie buněk a také  přenášejí kyslík a podporují metabolizmus bílkovin. Glycerofosfát železnatý - tato forma železa je unikátní pro svůj potenciál vázat ne sebe velké množství atomu kyslík.

Jód - Iodine  potassium iodide      

 

Jód je v našem těle nezbytně důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Štítná žláza produkuje hormony, které zajišťují funkci celého metabolismu. Jeho dlouhodobý nedostatek tak může vést až k onemocnění štítné žlázy. U dospělého člověka se tento nedostatek projevuje celkovou únavou organismu, tloustnutím, svalovou bolestí, poruchami soustředění nebo pocitem chladu na končetinách. U žen mohou také vzniknout poruchy menstruačního cyklu a u mužů poruchy plodnosti. Všem těmto nepříjemným zdravotním komplikacím je možné účinně předejít užívání vhodných preparátů s obsahem jódu v případě, že tělu nepostačuje jeho množství ve stravě.

 

Magnésium(hořtík)-  magnesium gluconate

Potřebný pro syntézu bílkovin, hraje velmi důležitou úlohu při svalových křečích, chrání kapiláry svalů před zničením, podílí se na syntéze velkého množství enzymů, hraje klíčovou úlohu v biochemických energetických přeměnách cukru v krvi.

Potassium(draslík) - potassium citrate, potassium glyccerophosphate

Sodík a draslík řídí celé hospodaření s elektrolyty a mají vliv na acidobazickou rovnováhu organizmu, hrají hlavní úlohu při převodu impulzů ve všech nervových buňkách. Draslík se podílí na regulaci srdeční činnosti a na činnosti ledvin. Draslík citrát je jedinečný v tom, že je má tzv. ZETA potenciál ten má účinek jako výkonný transportér živin v organismu a taktéž jako vynášeč odpadů-toxinů.

                                                                                                                                                   Bór

Bór je nekovový prvek v lidském organismu a v potravě ve stopovém množství. Bór ovlivňuje metabolismus vápníku, hořčíku, mědi, fosforu a vitamínu D. Předběžné studie poukazují, že by bór mohl ovlivňovat zdraví kostí a šlach. Bór by měl redukovat vylučování vápníku močí. Tento efekt může vést ke snížení rizika osteoporózy, avšak pouze tehdy, pokud mají lidé dostatečný přísun hořčíku.

Bor je esenciální prvek pro rostliny. Pokud se však optimální dávky překročí, stává se herbicidem. Bor je také důležitý ve výživě člověka. Napomáhá fungování a stabilitě buněčných membrán, zapojuje se do enzymových reakcí. Společně s vápníkem a vitaminem D je důležitý pro zachování kostní hmoty, v prevenci demineralizace kostí, pro stimulaci imunitního systému, ovlivňuje zánětlivé a hormonální odezvy organismu. Hraje proto významnou úlohu v prevenci a léčbě osteoporózy a osteoartritidy. Pozitivně ovlivňuje metabolismus vápníku a hořčíku. Zjistilo se, že kontinuální příjem 1,8 mg boru/den vede ke snížení výskytu rakoviny prostaty.

Bor je nejnovější prvek, který je považován za esenciální u lidí i vyšších zvířat. Byly získány některé důkazy o tom, že bor ovlivňuje metabolismus steroidních hormonů, makrominerální, dusíkový i energetický metabolismus. Biochemická role boru u lidí ani vyšších zvířat není zcela objasněna.